PORADNIKI

odzież do warsztatu samochodowego

Podczas pracy w warsztacie samochodowym, pracownicy bardzo często są narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Mogą być nimi m.in. urazy mechaniczne, skaleczenia lub porażenie prądem, a także zabrudzenia smarem i olejem. W celu zminimalizowania ryzyka podczas wykonywania obowiązków, pracownicy powinni stosować właściwą odzież roboczą i ochronną. Środki ochrony indywidualnej pracownika warsztatu samochodowego to jednak nie tylko ubrania. Nie zapominajmy również o odpowiednim obuwiu i akcesoriach, np. maskach, okularach i rękawicach.

 

Odzież do warsztatu samochodowego – na co zwrócić uwagę?

 

Odzież do warsztatu samochodowego powinniśmy dopasować do konkretnego stanowiska pracy i stosowanych przy tym urządzeń.

Wybierając ubranie robocze dla mechanika samochodowego, warto zwrócić uwagę na:

  • jakość materiałów – najczęściej w produkcji odzieży roboczej wykorzystywany jest poliester i bawełna. Bawełna niestety bardzo szybko ulega zabrudzeniu, dlatego dobrze jest sprawdzić stosunek procentowy poliestru do bawełny;
  • odporność odzieży na uszkodzenia mechaniczne ( m.in. przetarcia, rozerwania );
  • komfort w ich noszeniu – czy zapewniają swobodę ruchów?;
  • sposób czyszczenia i konserwacji – wielokrotne pranie nie powinno wpływać na funkcje ochronne odzieży.

 

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wybór odzieży dla mechanika będzie zależny od tego jakie pełni on stanowisko w warsztacie samochodowym.

Ekwipunek roboczy dla mechanika samochodowego składa się m.in. z:

 

Odzieży roboczej ( bluza, spodnie lub kombinezon roboczy )

 

  • ważne aby była wygodna w noszeniu, nie krępowała ruchów, była wzmocniona i „oddychająca”. Powinniśmy ją także dostosować do pory roku. Wybierając spodnie robocze dla mechanika warto abyśmy zwrócili uwagę na to, aby posiadały dużą ilość kieszeni i dodatkowe wzmocnienia na kolanach, a także aby były nieco elastyczne, jak np. spodnie robocze Forceflex. Dodatkowym uzupełnieniem zestawu odzieży na sezon letni będzie wygodna koszulka, a na chłodniejsze dni polar – lub kamizelka robocza. Zimą dodatkowy element ubrania roboczego dla mechanika samochodowego stanowić będzie okrycie wierzchnie w postaci ocieplanej kurtki. Jej zadanie to ochrona przed opadami atmosferycznymi i zimnem. Jeżeli zajmowane stanowisko mechanika wymaga od pracy na zewnątrz, gdzie poruszają się również inne pojazdy to wskazana będzie również kamizelka odblaskowa.

 

Buty robocze dla mechaników

 

  • powinny mieć wzmocnione noski, które zapewnią ochronę w przypadku spadających przedmiotów i wkładkę antyprzebiciową. Warto również zwrócić uwagę na podeszwę – powinna być odpowiednio gruba i antypoślizgowa. O tym jak dobrać obuwie robocze i na co zwrócić szczególną uwagę, przeczytasz TUTAJ.

 

Rękawice

 

  • ich zadaniem jest ochrona rąk przed uporczywymi zabrudzeniami i niebezpiecznymi substancjami, a także otarciami i przecięciami. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdego elementu odzieży do warsztatu samochodowego, rękawice należy dobierać zgodnie ze specyfiką wykonywanej pracy. Inne sprawdzą się podczas pracy lakierniczej, a inne podczas pracy w suchym środowisku. W przypadku gdy masz wątpliwości jakie rękawice sprawdzą się najlepiej na konkretnym stanowisku, zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości.

 

Pozostałe środki ochrony indywidualnej

 

  • warto zaopatrzyć również pracownika w gogle lub okulary ochronne, które pomogą zadbać o ochronę oczu. W przypadku wykonywania prac lakierniczych należy pamiętać o zabezpieczeniu dróg oddechowych, a w tym pomogą maski i półmaski ochronne lakiernicze. Sprawdzą się także zatyczki lub nauszniki, które dodatkowo zapewnią ochronę przed hałasem i kaski lub hełmy chroniące głowę przed niebezpieczeństwem urazu.

 

Na ubranie robocze dla mechanika samochodowego składa się wiele różnych elementów. Każdy z nich ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo pracownika. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór środków ochrony indywidualnej dla pracownika warsztatu samochodowego. Zachęcamy do kontaktu.