PORADNIKI

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Co do tego zapewne nikt z nas nie ma wątpliwości. Dlatego niezwykle ważne jest, żebyśmy chronili go w sytuacjach, które mogą stanowić dla niego zagrożenie. Bardzo często zdarzają się one w pracy. Wówczas pracodawca ma obowiązek zapewnić nam właściwe środki ochrony indywidualnej, którymi są przede wszystkim robocze okulary ochronne. Jakie normy dotyczą stosowania gogli ochronnych i jak je dobrać do wykonywanej pracy? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

 

Kiedy należy stosować robocze okulary ochronne?

 

Do głównych branż, w których stosuje się robocze okulary ochronne należą przede wszystkim branża spawalnicza i chemiczna, budownictwo, ogrodnictwo i przemysł.

Powinniśmy stosować je w każdej sytuacji, która niesie ryzyko pogorszenia lub całkowitej utraty wzroku również podczas pracy, w której pracownik jest narażony na promienie ultrafioletowe i naświetlanie. W tym przypadku sprawdzą się robocze okulary ochronne z zaciemnionymi szkłami.

Nie zapominajmy, że okulary ochronne powinniśmy stosować nie tylko w zakładzie pracy ale również podczas czynności wykonywanych indywidualnie, np w trakcie używania kosy spalinowej lub też szlifowania ścian. W tych sytuacjach nasz wzrok jest również narażony na niebezpieczeństwo.

 

Robocze okulary ochronne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Główną rolą roboczych okularów ochronnych jest ochrona wzroku przed każdym możliwym zagrożeniem występującym w trakcie wykonywanej pracy. Przy wyborze gogli ochronnych pamiętajmy, żeby zwrócić uwagę m.in. na to, czy:

 • są odpowiednio lekkie i wygodne podczas noszenia,
 • gwarantują właściwą ostrość widzenia,
 • spełniają odpowiednie normy,
 • zostały wykonane z wytrzymałych i dobrej jakości materiałów i tworzyw,
 • są odpowiednio przystosowane do rodzaju wykonywanej pracy.

 

Robocze okulary ochronne – jakie normy obowiązują?

 

Okulary robocze, podobnie jak pozostałe środki ochrony indywidualnej muszą spełniać szereg norm i standardów. 

 

Norma EN 166 

 

Norma ta opisuje wszelkie wymagania, które uwzględniają indywidualne środki ochrony oczu. Okulary z nią zgodne składają się z oprawek i soczewek, które z kolei godnie z innymi normami dzielą się na soczewki ochronne i te z efektem filtrowania. Informacje na temat soczewek okularów ochronnych podawane są w poniższej kolejności:

 • poziom ochrony (filtr),
 • znak identyfikacyjny producenta,
 • klasa optyczna (poza szybkami nasadowymi),
 • znak certyfikacji (jeśli dotyczy),
 • uproszczony znak wytrzymałości mechanicznej,
 • znak uproszczony nieprzylegania roztopionego metalu.

 

Norma EN 169 

 

Norma ta opisuje poziom ochrony i wymagania dotyczące współczynnika przepuszczania dla filtrów do przyłbic, które zabezpieczają pracowników podczas wykonywania następujących prac:

 • lutowanie,
 • spawanie,
 • cięcie plazmowe,
 • lekkie cięcie za pomocą palnika,
 • żłobienie łukiem elektrycznym.

 

Norma EN 379

 

Reguluje wymagania odnośnie automatycznych filtrów spawalniczych, które przełączają współczynnik przepuszczania światła na mniejszą wartość, w momencie gdy zapala się łuk spawalniczy.

 

Norma EN 170

 

Określa poziom ochrony i wymagania odnośnie współczynnika przepuszczania dla filtrów ochrony przed światłem ultrafioletowym. Nadmierna ekspozycja oczu na to światło może spowodować pogorszenie, a nawet całkowitą utratę wzroku.

 

Norma EN 172

 

Przedstawia ona wymagania dotyczące fizycznych właściwości filtrów używanych do łagodzenia działania promieni słonecznych w zastosowaniu przemysłowym.

 

Robocze okulary ochronne dla pracownika – dlaczego trzeba je stosować?

 

Na rynku znajdziemy bardzo dużo modeli okularów ochronnych, które różnią się ceną, zastosowaniem i właściwościami. Zawsze powinniśmy wybierać je zgodnie z przeznaczeniem bo tylko wtedy będą odpowiednio spełniały swoją funkcję. Wyposażając pracowników we właściwą odzież roboczą i pozostałe niezbędne środki ochrony indywidualnej zmniejszamy w dużym stopniu ryzyko wypadku przy pracy.

 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Przedstawicielami handlowymi, którzy doradzą w wyborze roboczych okularów ochronnych, a także wszelkich niezbędnych środków ochrony indywidualnej. Ofertę gogli ochronnych znajdziecie TUTAJ.