PORADNIKI

Kompletując odzież roboczą dla pracowników należy uwzględnić kilka czynników. Wśród nich są m.in. rodzaj wykonywanej pracy, środowisko, a także temperatura otoczenia, w której będzie ona wykonywana. Jeśli stanowisko pracy wiąże się z przebywaniem pracownika na zewnątrz, mówimy tu o czynnikach atmosferycznych. Przy dużych opadach deszczu i śniegu i przy niskich temperaturach, odzież całoroczna niestety się nie sprawdzi. Pracodawca powinien więc zaopatrzyć pracowników w roboczą odzież ocieplaną.

 

Na co zwrócić uwagę kompletując odzież ocieplaną?

 

Podczas doboru roboczej odzieży jesienno – zimowej powinniśmy pamiętać, że jej rolą jest nie tylko ochrona przed mrozem i niskimi temperaturami. Powinna ona zapewniać ochronę również przed opadami, potem, a także przed silnym wiatrem. W naszej ofercie wybór odzieży ocieplanej jest bardzo szeroki. 

 

Z pewnością pamiętamy, jak od najmłodszych lat mówiono nam o ubieraniu się na tzw. „cebulkę”. Zasada ta sprawdzi się również gdy kompletujemy roboczą odzież jesienno – zimową. Podczas ubierania się warstwowo tworzymy bufory cieplne pomiędzy warstwami, które stabilizują temperaturę wewnątrz. I tak zaczynamy od koszulki, klasycznego t-shirtu – proponujemy wykonane w 100% z bawełny lub termiczne ( szczególnie przy pracy w bardzo niskich temperaturach). Kolejnymi elementami będzie bluza lub ciepły polar roboczy i ocieplana kurtka robocza. W naszej ofercie posiadamy trzy podstawowe modele kurtek ocieplanych, które różnią się chociażby ilością schowków i kieszeni, rodzajem zapięcia. Możemy także przygotować dla Państwa kolekcję odzieży ocieplanej wg wytycznych. 

 

W przypadku roboczych spodni ocieplanych do wielu stanowisk pracy świetnie sprawdzą się spodnie ogrodniczki występujące w dwóch gramaturach i z opcje regulowanych szelek.  

Nie zapominajmy również o niezbędnej ochronie głowy i rąk. Czapka i rękawiczki zapobiegną odmrożeniom i utracie ciepła. 

 

Robocza odzież jesienno – zimowa

 

Jeśli wiemy już, jakiej odzieży potrzebujemy to pamiętajmy również, żaby zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, m.in.:

  • materiał i gramatura – odzież ocieplana ( jesienno – zimowa) najczęściej jest wykonana z mieszanki poliestru i bawełny lub ze 100 % poliestru i warstwy ociepliny. Poliestrowe ocieplenie jest szybkoschnące, odporne na pleśń i nie uczula. Nie zapominajmy, że im wyższa gramatura materiału, tym ubranie jest grubsze, cięższe i cieplejsze, 
  • Niezależnie już czy interesuje nas robocza odzież jesienno – zimowa czy całoroczna, zawsze należy wziąć ilość schowków i kieszeni – czy pracownik będzie musiał mieć ze sobą małe narzędzia, telefon, identyfikator, miarkę? Musimy to uwzględnić przed zakupem,
  • Elementy dodatkowe – z pozoru może wydają się mało istotne, jednak mają bardzo duże znaczenie. Są to m.in.: tunel w pasie, który pozwala na dopasowanie odzieży do sylwetki pracownika, ściągacze przy rękawach, w pasie, odpinany, wiatroszczelny kaptur, kołnierze typu stójka.

 

Obowiązki pracodawcy

 

Według art. 237 Kodeksu Pracy – „Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach: 

  1. jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, 
  2. 2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.”

Pamiętajmy, że Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby praca w trudnych warunkach ( opady śniegu, deszczu, silny wiatr, niskie temperatury) była możliwie jak najmniej obciążająca dla Pracownika.

 

Pamiętajmy także, że pracownik reprezentuję firmę, w której pracuje. Z pewnością taki, który jest ubrany estetycznie i schludnie będzie dobrą i pozytywną wizytówką pracodawcy. Robocza odzież jesienno – zimowa pracowników z nadrukiem w postaci logo, może być również atrakcyjną formą reklamy.