PORADNIKI

Rękawiczki nitrylowe stosuje się w sytuacjach, kiedy jest konieczna ochrona skóry dłoni i zabezpieczenie przed przenoszeniem drobnoustrojów i bakterii. Są one  bardzo dobrą alternatywą dla rękawiczek lateksowych, winylowych i foliowych. Charakteryzują się dużą elastycznością, trwałością i odpornością na działanie substancji chemicznych. Są także stosowane przez osoby mające alergię na naturalny lateks. Wykorzystywane przede wszystkim podczas zabiegów diagnostycznych, higienicznych, ale również w salonach kosmetycznych, przy produkcji żywności oraz na każdym stanowisku pracy, na którym ważna jest ochrona pracownika. 

 

Rękawiczki nitrylowe – idealne dla alergików

 

Rękawiczki nitrylowe wykonane są z syntetycznego kauczuku nitrylowego. Stanowią doskonały zamiennik rękawic lateksowych. Sprawdzą się u osób uczulonych na takie związki chemiczne, jak np: tiomoczniki, tiuramy i tiazole. Nitryl wykazuje działanie obojętne na skórę, dzięki czemu nie uczula. 

 

Zalety rękawiczek nitrylowych

 

 

Właściwości rękawiczek nitrylowych

 

Rękawiczki nitrylowe są bardzo trwałe i odporne na przebicie, rozdarcie i działanie środków chemicznych. W przeciwieństwie do rękawiczek lateksowych nie posiadają specyficznego zapachu. 

Syntetyczna guma nitrylowa jest znacznie mocniejsza niż lateks, co pozwala zapewniać większą ochroną. Nieuciskowa i elastyczna konstrukcja rękawiczek nitrylowych sprawia, że doskonale dopasowują się do kształtu dłoni pozwalając na swobodne wykonywanie pracy i precyzyjnych ruchów palcami. Są również przystosowane do pracy ze śliskimi przedmiotami zapobiegając ich wyślizgiwaniu się z rąk. 

Rękawiczki nitrylowe są dostępne w różnych rozmiarach i szerokiej kolorystyce. Występują zarówno w wersji pudrowej, jak i bezpudrowej, co jest niezwykle ważne dla osób uczulonych również na środek pudrujący.

 

Zastosowanie rękawiczek nitrylowych

 

Rękawiczki nitrylowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Są używane m.in. w:

 

  • laboratoriach,
  • gabinetach kosmetycznych,
  • ambulatorium i opiece pielęgniarskiej,
  • stomatologii,
  • studiach tatuażu,
  • gabinetach weterynaryjnych,
  • przemyśle spożywczym i gastronomii ( wg oznakowania na opakowaniu),
  • motoryzacji
  • podczas prac z użyciem środków chemicznych.

 

Warto pamiętać, że rękawiczki, które mają chronić użytkownika, powinny posiadać zestaw informacji wydrukowanych na pudełku. Zgodnie z wymogami powinny to być: nazwa i adres producenta i nazwa i adres importera, data produkcji oraz okres przydatności rękawiczek oraz piktogramy wskazujące na poziom ochrony zapewnianej przez daną rękawiczkę i spełniane normy (np.: ochrona przed drobnoustrojami, możliwość styczności z żywnością, etc). Rękawiczki, na których nie ma wskazanych informacji, mogą pochodzić z niepewnego źródła, co oznacza że mogą nie zapewniać stosownej ochrony dla użytkownika.

 

Alternatywy dla rękawiczek nitrylowych

 

Jedną z alternatyw dla rękawic nitrylowych są rękawiczki lateksowe. Charakteryzują się wysoką elastycznością i rozciągliwością, co jest szczególnie ważne, gdy podczas pracy musimy zachować precyzję ruchów, np w medycynie. Dodatkową zaletą rękawiczek lateksowych jest to, że nie zsuwają się z dłoni i nie rozrywają podczas zakładania i zdejmowania. 

Nie powinny ich jednak stosować osoby, które zmagają się z alergią na lateks. Najczęstszym objawem uczulenia jest zaczerwienienie i swędzenie skóry. 

Inną alternatywą są rękawiczki winylowe. Te z kolei wykonane są z polichlorku winylu nazywanego również tworzywem PCV. Rękawiczki winylowe są przeciwieństwem nitrylowych i lateksowych jeśli chodzi o ich elastyczność. Prawie wcale nie rozciągają się, co sprawia, że nie przylegają do dłoni. Dlatego też ważne jest, żeby dobrze dobrać ich rozmiar. Ich zaletą jest to, że nie kleją się do skóry, więc bardzo rzadko powodują odparzenia. 

Rękawiczki winylowe podobnie jak lateksowe i nitrylowe dobrze chronią przed substancjami chemicznymi, w tym przed alkoholami i kwasami. W przeciwieństwie do tych wykonanych z kauczuku, można je stosować w kontakcie z olejami i substancjami tłustymi. Warto jednak wiedzieć, że zapewniają mniejszą ochroną biologiczną przed bakteriami i wirusami.  

Pomimo szerokiego wyboru rękawiczek gumowych, najczęściej wybieranymi i najpopularniejszymi są właśnie rękawiczki nitrylowe. Mają one bardzo podobne właściwości do lateksowych, jednak nie uczulają i są do kupienia w bardzo przystępnych cenach. 

 

Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym, który doradzi Państwu wybór odpowiedniego rodzaju rękawiczek. Oferujemy zakup w ilościach hurtowych.