PORADNIKI

odzież robocza dla magazyniera

Praca w magazynie wbrew pozorom nie należy ani do najłatwiejszych ani do najlżejszych. Wręcz przeciwnie – pracownik magazynu jest w ciągłym ruchu, dźwiga i przenosi ciężkie towary i jest narażony na wiele urazów. Zawsze istnieje ryzyko uderzenia spadającym towarem, upadku z wysokości (np. z drabiny), potknięcia się na śliskiej powierzchni lub potrącenia przez przemieszczające się wózki widłowe.  Dodatkowo trzeba również wziąć pod uwagę warunki pracy, które najczęściej są również niekorzystne. Są to np: ograniczony dostęp do świeżego powietrza, okresowe podwyższenie poziomu hałasu czy też częste przebywanie w nieoptymalnych temperaturach. Jeśli chcemy uzyskać odpowiedź na pytanie – jaka odzież robocza dla magazyniera sprawdzi się najlepiej, to weźmy pod uwagę wszystkie powyższe kwestie.

 

Jakie buty dla magazyniera?

 

Wybierając obuwie do pracy w magazynie powinniśmy zacząć od tego, żeby było lekkie i wygodne i było obuwiem bezpiecznym. Będziemy przecież spędzać w nim ponad połowę dnia. Dodatkowo pamiętajmy, żeby wziąć pod uwagę wszelkie możliwe zagrożenia podczas pracy na tym stanowisku. Są to np: poślizgnięcie, możliwość nadepnięcia na ostre przedmioty, a także upadek ciężkich towarów na nasze stopy. Nie bez znaczenia jest również wielkość hali magazynowej i panująca tam temperatura, która będzie wymuszała dodatkowe ocieplenie obuwia. Po przeanalizowaniu wszystkich zagrożeń i okoliczności, warto aby buty dla magazyniera posiadały podeszwę antypoślizgową i antyprzebiciową, a także podnosek klasy S1 i powyżej wzmacniający konstrukcję. Do wyboru mamy półbuty i trzewiki. Biorąc pod uwagę ww zagrożenia bezpieczniejsze będą z pewnością trzewiki ochraniające kostki.

 

Jaka odzież robocza dla magazyniera?

 

Główną i pierwszorzędną zasadą wybierania odzieży roboczej zawsze powinno być zwrócenie uwagi na jej trwałość – z jakiego materiału została wykonana? Czy posiada wzmocnione szwy? Czy jest w miarę możliwości przewiewna?

Wybierając spodnie robocze do magazynu możemy wybierać spośród spodni do pasa lub równie popularnych spodni ogrodniczek. To, na które się zdecydujemy jest naszą indywidualną decyzją. Trwałość ma tu ogromne znaczenie ponieważ wykonując często dużo gwałtownych ruchów może grozić przerwaniem materiału. Na komfort pracy wpływają także dodatkowe schowki i kieszenie, które pozwalają mieć pod ręką niezbędne do pracy narzędzia ( nożyki do przecinania taśm, klucze, itp.). Jako spodnie robocze do magazynu idealnie sprawdzi się model Advance – zarówno spodnie do pasa, jak i ogrodniczki.

W komplecie do spodni Advance polecamy bluzę roboczą z tego samego modelu lub softshell, które skutecznie będą chronić przed zabrudzeniami. Pamiętajmy, że bluza, podobnie jak spodnie, nie powinna krępować ani ograniczać ruchów.
W skład odzieży roboczej dla magazyniera wchodzi również koszulka. I tu pamiętajmy, że koszulki bawełniane będą nabierały wilgoci i przyklejały się do ciała, co nie będzie zbyt komfortowe podczas wielogodzinnej pracy. Lepiej sprawdzą się koszulki poliestrowe, odpowiednio utkane i dobrze odprowadzające wilgoć na zewnątrz.

 

Rękawice robocze dla magazyniera

 

W pracy magazyniera jednym z obowiązków jest częste przenoszenie, pakowanie, rozpakowywanie i przekładanie towarów. Częsta styczność m.in. z kartonami i nożykami może powodować skaleczenia, zadrapania, urazy i pojawianie się odcisków na dłoniach. Zabezpieczeniem  będą właściwie dobrane rękawiczki. Dodatkowo, co również jest niezmiernie ważne, będą one zabezpieczały chwytanie przenoszonych towarów zapobiegając ich wyślizgnięciu. Polecamy modele rękawiczek wyposażone w nakropienie PCV posiadające właściwości antypoślizgowe.

 

Obowiązek noszenia hełmów ochronnych w magazynie – co mówią przepisy?

 

Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że wciąż powszechnym jest pytanie, czy podczas pracy w magazynie obowiązuje noszenie hełmu ochronnego? Co mówią przepisy? Wg rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dn. 26.09.1997 r. dotyczącego przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy odpowiedź brzmi – tak. Punkt ww rozporządzenia mówiący o pracach w sąsiedztwie urządzeń do podnoszenia, dźwigów i przenośników dotyczy również pracy na magazynie. Jeżeli w hali magazynowej nie używamy maszyn ani urządzeń do podnoszenia to decyzja dotycząca stosowania hełmów ochronnych należy do pracodawcy. O tym jak wybrać kask ochronny przeczytacie w jednym z naszych poradników.

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy w zawodzie magazyniera

 

Przepisy ustanowione w kodeksie pracy i rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej jednoznacznie informują, że to na pracodawcy spoczywa zapewnienie swoim pracownikom wszelkich środków ochrony indywidualnej. Jest to niezbędne aby uchronić pracowników przed wszelkimi możliwymi zagrożeniami wynikającymi z pracy na danym stanowisku.

 

Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym, który podpowie jaka odzież robocza dla magazyniera będzie najlepsza w Państwa firmie.