PORADNIKI

odzież ochronna dla spawacza

Praca spawacza to jeden z trudniejszych i niebezpiecznych zawodów narażonych na zagrożenie zdrowia, a czasami nawet życia. Dlatego też tak ważne jest zaopatrzenie spawacza we wszelkie niezbędne środki ochrony indywidualnej – odzież i obuwie ochronne. Dzięki temu możemy zminimalizować wszelkie niebezpieczeństwa powstałe w trakcie pracy.

Wszelkie wymogi dotyczące obuwia i ubrania dla spawacza określa norma EN ISO 11611. Opisuje ona wszelkie minimalne wymagania odzieży roboczej, która ma zapewniać ochronę w czasie krótkotrwałych prac spawalniczych i innych robót o podobnym stopniu ryzyka.

 

Odzież ochronna dla spawacza – Norma EN ISO 11611

 

Ubrania ochronne z certyfikatem EN ISO 11611 muszą m.in.:

 

  • minimalizować ryzyko porażenia prądem elektrycznym przy krótkotrwałym i przypadkowym kontakcie z przewodami pod napięciem;
  • zabezpieczać pracownika przed iskrami i krótkotrwałym kontaktem z płomieniem i przed promieniowaniem cieplnym w łuku elektrycznym.

 

Zgodnie z normą EN ISO 11611 odzież ochronną dzielimy w zależności od działania ochronnego na następujące klasy:

 

  • Klasa 1 – ochrona przy mniej ryzykownych pracach spawalniczych i w sytuacjach, gdy ilość odprysków i temperatura na skutek promieniowania cieplnego nie są tak duże;
  • Klasa 2 ochrona przy ryzykownych pracach spawalniczych, obarczonych większym zagrożeniem i w sytuacjach wysokich temperatur, przy silnym promieniowaniu cieplnym.

 

Należy pamiętać, że w celu zapewnienia maksymalnej ochrony, odzież ochronna powinna pokrywać całe ciało. Podczas prac spawalniczych z większym iskrzeniem zalecamy dodatkowo stosowanie ochrony głowy, a także dłoni. Ponadto powinniśmy zakładać na ubranie dodatkowego zabezpieczenia przednich części ciała. Warto mieć na uwadze również fakt, że odzież dla spawacza z certyfikatem EN ISO 11611 posiada minimalną ilość kieszeni i innych detali. Pozwala to uniknąć ryzyka zatrzymywaniu się na ubraniu drobnych rozprysków stopionych metali.

 

Odzież dla spawacza – na co zwrócić uwagę?

 

Ubranie dla spawacza musi być wykonane w 100% z materiału trudnopalnego. Jeżeli stosujemy ubranie dwuczęściowe – składające się z bluzy i spodni to bluza powinna zachodzić na spodnie tworząc tym samym zakładkę na około 20 cm. Ponadto spodnie ochronne nie powinny posiadać mankietów.

Odzież ochronną dla spawacza wykonuje się z materiałów bawełnianych lub poliestrowo – bawełnianych z trudnopalną impregnacją i włóknem antystatycznym.

 

Obuwie dla spawacza – co należy wiedzieć?

 

Obuwie dla spawacza powinno m.in.:

  • posiadać dużą odporność na działanie wysokich temperatur i wszelkiego rodzaju rozpryski,
  • zapewniać ochronę stopy przed uciskiem i uderzeniem spadających przedmiotów,
  • powinno być wykonane ze skóry lub ze specjalnej tkaniny trudnopalnej z powłoką polimerową,
  • być wykonane z materiałów o dużej przepuszczalności pary wodnej, co pozwoli na skuteczne odprowadzanie wilgoci,
    chronić przed poślizgiem.

 

Ubranie dla spawacza – dodatkowe środki ochrony indywidualnej

 

W pracy spawacza należy również pamiętać o dodatkowych środkach ochrony indywidualnej. Są to m.in. kaptury spawalnicze, przyłbice ochronne, rękawice spawalnicze, nauszniki ochronne czy gogle spawalnicze.

Należy pamiętać, że to właśnie odpowiednia odzież ochronna, obuwie i środki ochrony indywidulanej, spełniające niezbędne normy i posiadające odpowiednie atesty, pozwala na zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa w miejscu pracy. W naszej ofercie posiadamy specjalną, dedykowaną odzież ochronną dla spawaczy. Modele Spawacz L70 i Spawacz L71 spełniają normy bezpieczeństwa i posiadają właściwe i niezbędne atesty. Nasz Dział Handlowy pomoże Państwu dobrać właściwą odzież ochronna i roboczą na każde stanowisko pracy. Zachęcamy do kontaktu.