PORADNIKI

Jak podają statystyki*, tylko w I kwartale 2021 roku odnotowano ponad 1000 wypadków
w sektorze transportu i gospodarki magazynowej, których następstwem była utrata zdrowia
lub życia. Dane te pokazują jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa pracy. Poniżej omawiamy środki ochrony indywidualnej niezbędne dla pracowników firm logistycznych i serwisowych z sektora paliwowego. Odzież ochronna dla kierowcy cysterny – przeczytaj poniżej co warto wiedzieć na ten temat.

 

Odzież ochronna dla kierowcy cysterny – normy

 

Produkty transportowane w cysternach bardzo często są produktami łatwopalnymi i wybuchowymi, dlatego kierowców cystern obowiązuje noszenie odzieży ochronnej spełniającej wymagania określonych norm. Jedną z nich i zarazem podstawową, jest norma EN ISO 1149-5, której symbolem jest znak pioruna umieszczony na tarczy. Dodatkowo, odzież ochronna dla kierowcy cysterny musi posiadać obowiązkowy certyfikat poświadczający bezpieczeństwo pracy w warunkach zagrożenia.

 

Wymaganiem rafinerii może być również wyposażenie kierowcy w odzież antyelektrostatyczną trudnopalną, która gwarantuje bardziej kompleksowy poziom ochrony. Musi ona jednak spełniać 4 normy:

 

1.) Odzież ochronna – EN 340:2003

2.) Odzież ochronna o właściwościach antyelektrostatycznych – EN 1149-5:2008

3.) Odzież ochronna chroniąca przed czynnikami gorącymi i płomieniem – EN ISO 11612:2008

4.) Odzież ochronna do stosowania podczas spawania i procesach pokrewnych – EN ISO 11611:2007

 

Odzież ochronna dla kierowcy cysterny

 

Podstawowe wyposażenie odzieży ochronnej dla kierowcy cysterny stanowi zestaw dwuczęściowy składający się z bluzy i spodni do pasa lub ogrodniczek. W przypadku odzieży ochronnej antyelektrostatycznej idealnie sprawdzą się nasze modele Elstat  W sezonie jesienno – zimowym komplet ten należy uzupełnić ocieplaną kamizelką i/lub kurtką zimową antyelektrostatyczną. Zawsze jednak pamiętajmy, że właściwą ochronę antyelektrostatyczną zapewnia tylko pełna odzież, która zakrywa zarówno nogi, ramiona, jak i tułów. Nie inaczej jest w przypadku odzieży antyelektrostatycznej trudnopalnej.

 

Ubranie antyelektrostatyczne trudnopalne przeznaczone jest głównie dla pracowników rafinerii i terminali paliwowych. Z tej kategorii polecamy nasze zestawy odzieży z serii Safestat.

 

Zaletą zakupu odzieży ochronnej u nas, jako u producenta jest to, ze ofertę przygotowujemy kompleksowo, w oparciu o indywidualne potrzeby Klienta. Doradzamy w doborze tkaniny, kolorystyki, oznakowania i opcji dodatkowych. 

 

Pozostałe środki ochrony osobistej dla kierowcy cysterny

 

Pamiętajmy, że poza ubraniem chroniącym nogi, ręce i tułów musimy zabezpieczyć pozostałe części ciała. Tu warto wymienić: rękawice, kask, gogle ochronne i obuwie.

 

Celem ochrony rąk warto wyposażyć się w rękawice antystatyczne, które zapewnią ochronę przed produktami ropopochodnymi. Wyposażenie kierowcy cysterny powinien również koniecznie stanowić kask ochronny antyelektrostatyczny spełniający określone normy. W tym artykule przeczytacie jak dobrać kask ochronny.

 

W zakresie ochrony oczu możemy się zdecydować na opcję kasku ochronnego wyposażonego w zintegrowaną osłonę twarzy – w tym oczu, lub na okulary, czy też Google ochronne. 

 

Nie należy pomijać również jakże ważnego antystatycznego obuwia ochronnego, które powinno być zarówno wyposażone w podeszwy antypoślizgowe jak i  odporne na olej napędowy.

 

Pamiętajmy, że odzież ochronna dla kierowcy cysterny zapewnia pracownikowi bezpieczeństwo, na którym nie należy oszczędzać, i którego nie wolno lekceważyć. Zachęcamy do kontaktu z Działem Handlowym. Nasi specjaliści pomogą Państwu w doborze odzieży ochronnej dla kierowców cystern i sektora paliwowego.

 

* Główny Urząd Statystyczny, Monitoring Rynku Pracy – Wypadki przy pracy w  I kwartale 2021 r,