PORADNIKI

Odzież robocza i środki ochrony indywidualnej mają bardzo istotne znaczenie w większości grup zawodowych. Każde stanowisko wiąże się jednak z innymi zagrożeniami, dlatego też wymaga nieco innej ochrony. Nie inaczej jest z personelem, którego zadaniem jest sprzątanie obiektów. Jest to bardzo ważne szczególnie w środowisku, w którym przykłada się dużą wagę do higieny oraz sterylności.

Jak wybrać odzież dla serwisu sprzątającego i czym się przy tym kierować? 

 

Zapewnienie dzieży dla serwisu sprzątającego

 

Zacznijmy od odpowiedzi na bardzo często zadawane pytanie – za zapewnienie odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej dla pracowników sprzątających odpowiada Pracodawca. To po jego stronie leży ich nieodpłatne zagwarantowanie. Jeżeli Pracownik zakupuje je we własnym zakresie, wówczas Pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent pieniężny. Osoby zajmujące się zawodowo utrzymaniem czystości i sprzątaniem są narażone na styczność z niebezpiecznymi substancjami i środkami żrącymi. Często w niektórych przypadkach konieczna jest również ochrona dróg oddechowych. 

 

Co kupić kompletując odzież dla serwisu sprzątającego?

 

Pracownicy serwisu sprzątającego powinni być wyposażeni w podstawowe środki ochrony indywidualnej. Pozwoli to na zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy. Niezbędne będą:

  • buty tekstylne,
  • fartuch roboczy,
  • ochronne rękawice gumowe,
  • czepek ochronny,
  • maski ochronne.

 

Odzież ochronna dla serwisu sprzątającego

 

Wymogi dotyczące odzieży ochronnej dla serwisu sprzątającego są ustalane w zależności od rodzaju pomieszczenia i obszaru, na którym wykonywana jest praca. Najczęściej są to fartuch roboczy, tzw.”tuniki” lub kombinezony robocze (w przypadku pracy na zewnątrz). 

Fartuchy robocze i tuniki te zapinane lub zakładane przez głowę są bardzo funkcjonalne i estetyczne. Warto zwrócić uwagę, żeby posiadały dużą ilość kieszeni i schowków, np na identyfikator, klucze i inne potrzebne przedmioty. Oferowane przez nas fartuchy – np model Swing lub Jive są idealne do pracy wewnątrz w komplecie z t-shirtem i spodniami. Wygodna konstrukcja gwarantuje komfort i ergonomię dla pracownika. Dodatkowo ponadczasowy fason i klasyczny krój gwarantuje profesjonalny wygląd pracowników. 

W skład odzieży dla serwisu sprzątającego wchodzą również rękawice, których rola w tym przypadku jest niezwykle istotna. Podczas sprzątania pracownicy mają styczność z różnego rodzaju detergentami, środkami żrącymi i chemikaliami. W celu ochrony rąk niezbędne jest zaopatrzenie ich w gumowe rękawice o właściwościach chemoodpornych. Musimy przy tym pamiętać, aby były właściwie dobrane pod kątem rozmiaru – powinny  zapewniać komfort i swobodę ruchów podczas pracy. 

Część pracodawców może również wymagać nakrycia głowy w postaci czepka lub chusty i stosowania masek lub półmasek ochronnych.

 

Obuwie dla serwisu sprzątającego

 

Buty, które sprawdzą się dla serwisu sprzątającego powinny być przede wszystkim lekkie, oddychające i wygodne. Ważne, żeby posiadały podeszwę  antypoślizgową i były wodoodporne. Warto również rozważyć wzmacnianą cholewkę. Najczęściej wybierane są półbuty i sandały z zapięciem. Pamiętajmy, że ten rodzaj pracy wymaga częstego przemieszczania się, również po schodach, a pracownik przez większość czasu jest w pozycji stojącej. Dlatego też zalecamy obuwie ortopedyczne, które jest wyprofilowane tak, aby nie obciążać stawów. 

 

Odzież ochronna dla serwisu sprzątającego może różnić się w zależności od miejsca wykonywania pracy i warunków w nim panujących. Niezmienny jednak pozostaje fakt, że ubrania te mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa i ochronie zdrowia pracowników. Zawsze pamiętajmy o przestrzeganiu zasad BHP, które bardzo często są ustalane indywidualnie dla zakładu pracy.