PORADNIKI

Odblaskowa odzież ostrzegawcza zwiększa bezpieczeństwo w wielu sytuacjach – podczas pracy, jazdy rowerem po zmroku, na spacerach – zarówno osób dorosłych, jak i najmłodszych. Jeżeli mówimy o pracy to powinniśmy wiedzieć, że zapewnienie odblaskowej odzieży ostrzegawczej leży po stronie pracodawcy. W przypadku jej braku, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu pracownika, może on nawet wystąpić o odszkodowanie od pracodawcy. W tym artykule przybliżymy Wam zagadnienia dotyczące odzieży odblaskowej. 

 

Podział odzieży ostrzegawczej

 

Odzież odblaskową dzielimy na trzy klasy pod względem stopnia ochrony:

 

 1. Klasa I – Zapewniająca najniższy poziom ochrony;  odzież tej klasy wymagana jest  m.in. u rowerzystów, dzieci, a także dla pracowników wykonujących prace na drogach prywatnych.
 2. Klasa II – Zapewniająca pośredni poziom ochrony; odzież tej klasy stosuje się u kierowców samochodów ciężarowych i u pracowników wykonujących pracę na drogach i w ich pobliżu
 3. Klasa III – Zapewniająca najwyższy poziom ochrony ; odzież tej klasy stosuje się u osób pracujących na lub w pobliżu dróg dwupasmowych, autostrad i lotnisk. 

 

Biorąc pod uwagę konstrukcję odzieży ostrzegawczej, możemy podzielić ją na pięć grup:

 

 1. Kombinezony, czyli odzież odblaskowa okrywająca nogi, tors i ręce.
 2. Kombinezony bez rękawów, czyli odzież odblaskowa okrywająca tułów i nogi.
 3. Spodnie do pasa i ogrodniczki, czyli odzież ostrzegawcza odzież odblaskowa  okrywająca tylko nogi.
 4. Kurtki i bluzy, czyli odzież odblaskowa odzież ostrzegawcza okrywająca tułów i ramiona.
 5. Kamizelki, czyli odzież ostrzegawcza okrywająca tylko tułów.

 

Bardzo często stosujemy również odblaskowe akcesoria ostrzegawcze, np rękawice, buty, pasy odblaskowe, czapki, hełmy i kaski. 

 

Odblaskowa odzież ostrzegawcza – normy

 

NORMA EN-PN 471

 

– wskazuje  minimalną ilość materiału odblaskowego i materiału tła. Przepisy tej normy odnoszą się do służb porządkowych i medycznych, a także do pracowników drogowych. 

 

NORMA EN-PN 469

 

– wskazuje parametry niepalności materiałów, z których wykonano odzież.  Przepisy tej normy dotyczą wszelkich służb mających kontakt z ogniem, m.in. straż pożarna, a także spawalnictwo.  Zgodnie z tą normą materiały odblaskowe są trudnopalne.

 

Odblaskowa odzież ostrzegawcza musi być wykonana z:

 

 • Materiału o właściwościach fluorescencyjnych ( głównie w kolorach: żółtym i czerwonym) i
 • Materiału odblaskowego, którego głównym celem jest odbijanie światła, w kierunku jego źródła. 

 

Ze względu na minimalną powierzchnię materiału o właściwościach fluorescencyjnych i materiału odblaskowego, ostrzegawczą odzież odblaskową dzielimy na trzy klasy: 

 

 • odzież ostrzegawcza z udziałem materiału fluorescencyjnego:

– Klasa I – 14 %,

– Klasa II – 50 %,

– Klasa III – 80 %

 

 • odzież ostrzegawcza z udziałem materiału odblaskowego:

– Klasa I – 14 %,

– Klasa II – 13 %,

– Klasa III – 20 %

 

W przypadku odzieży odblaskowej bardzo istotna jest jej wysoka odporność na częste pranie i konserwację. Jeżeli nie będzie utrzymywana w odpowiedniej czystości, może wówczas utracić swoje właściwości.

W przepisach na producenta zostały nałożone wymagania dotyczące barwy i odblaskowości, a także obowiązku informowania odnośnie sposobu prania i maksymalnej ilości cykli konserwacyjnych, po których nie wystąpią zmiany barwy materiałów tła.

 

Kiedy stosować odblaskową odzież ostrzegawczą?

 

Odblaskowa odzież ostrzegawcza jest stosowana w wielu branżach Należy jednak pamiętać, że nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa, ale znacznie zwiększa możliwość jego zachowania, poprzez zwiększenie widoczności pracownika, rowerzysty i dziecka. Warto uwzględnić stosowanie kilku elementów odzieży jednocześnie – np, spodnie odblaskowe + kamizelka odblaskowe, kurtka odblaskowa + czapka zimowa z odblaskową nitką, kombinezon odblaskowy wraz z t-shirtem odblaskowym. Pozwoli to zachować jeszcze wyższy stopień bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że odblaskowa odzież ostrzegawcza jest niedroga tym bardziej więc warto zainwestować w kompletne zestawy dla swoich pracowników.

Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Handlowym celem przedstawienia oferty odzieży ostrzegawczej.