PORADNIKI

odzież ostrzegawczą

Odzież ostrzegawcza jest stosowana każdorazowo, gdy pracownik musi być widoczny, bądź gdy jego widoczność jest ograniczona. Tego typu odblaskowa odzież ostrzegawcza to jeden z kluczowych elementów zwiększających bezpieczeństwo. Dobierając odzież roboczą, musimy pamiętać, że oprócz wyglądu i komfortu użytkowania, ważne jest również bezpieczeństwo.  Odzież ta ma spełniać bardzo konkretne zadania. 

 

Odzież ostrzegawcza – cechy

 

Charakter materiału, z którego tego typu odzież powinna być wykonana określa norma PN-EN 471:2005. Zawiera także precyzyjne informacje wskazujące jaki udział w danej części odzieży mają mieć elementy odblaskowe. Wg wspomnianej normy materiały odblaskowe mają zastosowanie w przypadku odzieży roboczej dla następujących grup zawodowych: służby medyczne, porządkowe i pracownicy drogowi. 

 

Norma EN-PN 469 dotyczy przede wszystkim straży pożarnej, spawaczy i służb mających kontakt z ogniem. W tym przypadku elementy odblaskowe są trudnopalne. 

 

Najpopularniejszym typem tego rodzaju odzieży są kamizelki odblaskowe. Są łatwe w użyciu i tanie. Sprawdzą się w sytuacjach, gdy pracownik nie ma obowiązku stosowania kurtki i spodni ostrzegawczych. Na rynku mamy różne warianty kamizelek odblaskowych – proste, jak i zaawansowane modele posiadające praktyczne schowki i kieszenie. 

 

Jeżeli pracownik wykonuje swoje obowiązki na otwartej przestrzeni w trudnych warunkach pogodowych, to idealnie sprawdzą się kombinezony ostrzegawcze, kurtki oraz spodnie. Ochraniają przed deszczem i wiatrem, zapewniając jednocześnie doskonałą widoczność. Polecamy te rodzaje odzieży  szczególnie służbom ratunkowym i porządkowym, pracownikom budowlanym i podczas pracy w logistyce (porty, lotniska, dworce).

 

Doskonałymi dodatkami do ww. odzieży, które jeszcze bardziej zwiększą bezpieczeństwo są nakrycia głowy. W zależności od pory roku i pogody, wyróżniamy:

 

  • czapki z daszkiem – uszyte ze specjalnej tkaniny poliestrowej o właściwościach fluorescencyjnych,
  • Czapki zimowe – wykonane z akrylu, o podobnych właściwościach jak te z daszkiem.

 

Podział odzieży ostrzegawczej

 

Odzież ostrzegawczą możemy podzielić na trzy klasy. Każda z nich określa rozmiar powierzchni i rozmieszczenie elementów odblaskowych i fluorescencyjnych.

 

  • Klasa III – najwyższy poziom ochrony, stosowany przez osoby pracujące m.in. na lotniskach i przy autostradach,
  • Klasa II – pośredni poziom ochrony, stosowany przez osoby pracujące w pobliżu dróg, a także jako kierowcy samochodów ciężarowych,
  • Klasa I – niski poziom ochrony, stosowany dla osób pracujących na drogach prywatnych.

 

Przepisy wymagają od producenta określonej barwy i stopnia odblaskowości, a także informowania o sposobie konserwacji (aby nie wystąpiły zmiany barwy materiałów tła).

 

Kto powinien stosować odzież ostrzegawczą?

 

Odzież odblaskowa powinna być bezwzględnie stosowany w każdej sytuacji, gdy pracownik jest narażony na potrącenie przez maszynę lub samochód. Z tego rodzaju odzieży korzystają m.in.:

 

  • Służby mundurowe (strażacy i policjanci),
  • Pracownicy budowlani,
  • Pracownicy lotnisk i portów,
  • Pracownicy drogowi,
  • Operatorzy maszyn.

 

Odzież ostrzegawcza, czy ochronna – różnice

 

Pracownik ubrany w odzież ochronną, która nie posiada elementów odblaskowych jest widoczny z odległości ok. 150 m. Odzież ostrzegawcza natomiast zapewnia widoczność osoby z odległości 450 m. Dzięki temu kierowca samochodu lub operator maszyn ma więcej czasu na wyhamowanie i ominięcie pracownika. 

 

Wyposażając pracowników w odzież ostrzegawczą, zwróćmy uwagę, czy spełnia ona wszelkie normy i wymogi BHP. Pamiętajmy również, że odblaskowa odzież ostrzegawcza sprawdza się także w codziennym życiu. Z pewnością zwiększy bezpieczeństwo na drodze, np podczas jazdy rowerem, czy też poruszania się pieszo po zmroku.