PORADNIKI

Zawód dekarza wiąże się z wykonywaniem pracy przez cały rok na wysokościach. Naprawy dachów i wszelkie związane z tym prace wymagają dużej uwagi i sprawności fizycznej. Ważne jest zatem, aby odpowiednia odzież robocza dla dekarzy nie ograniczała ruchów, była wygodna i praktyczna. Poniżej opisujemy jak skompletować odzież roboczą dla dekarzy.

 

Czym powinna wyróżniać się odzież robocza dla dekarza?

 

Przymierzając się do zakupu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • Jakość materiału – powinien być trwały i wytrzymały. Najczęściej stosowane jest połączenie poliestru z bawełną, np z dodatkiem odpornej na przetarcia cordury,
  • Dostosowanie odzieży do warunków pogodowych,
  • Elastyczność materiału.

 

Spodnie robocze dla dekarzy

 

Spodnie to jeden z podstawowych elementów odzieży w pracy dekarza. Wybierając je należy zwrócić uwagę na materiał, który powinien być mocny i wytrzymały. Dodatkowo niezwykle praktyczna i pomocna będzie  kieszeń na nakolanniki, która znacznie zwiększy komfort pracy w pozycji klęczącej. 

Spodnie dla dekarzy powinny zawierać także dodatek stretchu i profilowane nogawki. Dzięki temu nie będą ograniczały ruchów podczas wspinania się po dachach czy też rusztowaniach. Pomocne okażą się również liczne kieszenie i schowki. To, czy zdecydujemy się na spodnie do pasa czy ogrodniczki jest już indywidualną kwestią. Szczególnie polecane przez nas modele spodni dla dekarza to model Premium+ – ogrodniczki lub spodnie do pasa.

 

Kurtka dekarska

 

W sezonie jesienno – zimowym niezwykle ważna w kompletowaniu odzieży dla dekarza jest kurtka robocza.

Kurtka dekarska, podobnie jak spodnie dla dekarza, powinna być wykonana z mocnego i wytrzymałego materiału i nie krępować ruchów.  Ze względu na dynamiczną formę pracy – praca w wymuszonej pozycji, wspinanie się, energiczne podnoszenie rąk kurtka, podobnie jak i pozostała odzież robocza dla dekarza, powinna zapewniać maksymalną swobodę ruchu. 

Warto zwrócić uwagę na to aby kurtka dekarska posiadała wzmocnione szwy, chroniące przed rozerwaniem i przecieraniem się materiału. Idealnie jeśli będzie wyposażona w liczne kieszenie i schowki. 

Bardzo często kurtki dla dekarzy posiadają dodatkowo regulowaną szerokość kołnierza i długość rękawów. Poszukując kurtki dekarskiej warto wziąć pod uwagę model Tracker +

 

Buty dla dekarza

 

Buty robocze dekarskie są równie ważne, jak spodnie i kurtka dla dekarza. Zmienne temperatury i wilgotność powietrza wymuszają posiadanie obuwia przystosowanego zarówno do pogody, jak i charakteru pracy dekarza. 

Buty dla dekarzy powinny sięgać za kostkę i posiadać antypoślizgową i antyprzebiciową podeszwę. Warto zwrócić uwagę aby wybrany model był wodoodporny i posiadał podeszwę poliuretanową lub wykonaną z kauczuku. Materiały te zapewniają najwyższą przyczepność i bardzo dobrze amortyzują chodzenie po nierównych powierzchniach.

 

Odzież robocza dla dekarza – pozostałe wyposażenie

 

Kolejnym elementem jest koszulka. Najczęściej jest to t-shirt, wykonany z nieco rozciągliwego materiału, który podobnie jak pozostała odzież musi zapewniać wygodę podczas pracy i nie ograniczać ruchów. Dodatkowo powinna być przewiewna i dobrze odprowadzać pot. 

Warto również zadbać o element odzieży w nieco chłodniejsze dni, kiedy sam t-shirt może nie być wystarczający, a na kurtkę będzie jeszcze zbyt ciepło. W tym przypadku idealnie sprawdzają się bluzy robocze. Polecamy model Premium+.

Pamiętajmy także o niezbędnym wyposażeniu dodatkowym dla dekarza. Stanowi ono m.in. kask przeznaczony do pracy na wysokości, nakolanniki, rękawice, uchwyt na młotek i pas monterski. 

 

Praca dekarza wiąże się z licznymi zagrożeniami. Pamiętajmy, że nie warto oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie. Właściwie dobrana odzież robocza dla dekarza pozwoli nam minimalizować niebezpieczeństwo wynikające z charakteru tej pracy.