28.04.2021
5 rzeczy, którymi warto kierować się przy wyborze ochronników słuchu
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że długotrwały hałas jest niezwykle drażniący i bardzo szkodliwy. Częste narażanie naszych uszu na hałaśliwe dźwięki może spowodować krótkotrwałe lub nawet trwałe uszkodzenie słuchu. Podczas pracy w głośnych pomieszczeniach lub z wykorzystaniem głośnych sprzętów i maszyn niezwykle ważna jest ochrona słuchu podczas pracy, którą najczęściej zapewniają ochronniki słuchu i zatyczki do uszu.
Ochrona słuchu – wymagania
Wymagania w kontekście ochrony słuchu reguluje norma DIN EN 352. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy i poziomu hałasu wyróżniamy kilka rodzajów środków ochrony słuchu:
- ochronniki słuchu
- zatyczki do uszu
- dźwiękowe kaski i kombinezony ochronne
W tym artykule skupimy się na dwóch pierwszych rodzajach – ochronnikach słuchu i zatyczkach do uszu.
Ochronniki słuchu i zatyczki do uszu
Głównym parametrem doboru właściwych ochronników słuchu jest wartość tłumienia. W tym celu powinniśmy znać wyniki pomiaru hałasu na poszczególnych stanowiskach pracy. Pamiętajmy, żeby wziąć również pod uwagę warunki fizyczne, m.in. wielkość i kształt głowy i uszu.
Ochronniki słuchu, ze względu na ich konstrukcję możemy podzielić na wkładki przeciwhałasowe (stopery, zatyczki) i nauszniki przeciwhałasowe.
Wkładki przeciwhałasowe
Wkładki przeciwhałasowe wykonane są z przyjaznych dla skóry materiałów. W zależności od tworzywa – możemy znaleźć produkty jednorazowe ( np. wykonane np. z pianki), jak również stopery do wielokrotnego użytku (wykonane z miękkiego tworzywa). Zatyczki wielorazowe możemy regularnie myć, co gwarantuje higienę i bezpieczeństwo podczas ich noszenia. Zatyczki do uszu są dostępne osobno (nie połączone ze sobą) lub połączone sznurkiem.
Nauszniki przeciwhałasowe
Nauszniki przeciwhałasowe zapewniają skuteczne tłumienie szkodliwego dla zdrowia hałasu, jednocześnie umożliwiając łatwe rozpoznawanie mowy oraz sygnałów ostrzegawczych. Posiadają czasze tłumiące, a materiałem, który wygłusza dźwięk jest najczęściej pianka z tworzywa sztucznego. Posiadają możliwość regulacji i dopasowanie nauszników do kształtu głowy. Nauszniki ochronne są sprzętem wielorazowego użytku. Stosuje się je najczęściej w środowisku, w którym ich częste zakładanie i zdejmowanie wiąże się ze zmieniającym się poziomem hałasu.
Ochronniki słuchu – czym się kierować przy wyborze
Ochronniki słuchu i zatyczki do uszu różnią się m.in. materiałem wykonania, przeznaczeniem i ceną. Kierujmy się przede wszystkim rodzajem wykonywanej pracy i poziomem hałasu na danym stanowisku pracy. Czym jeszcze należy się kierować?
Rozmiar
Warto wyposażyć się w kilka rozmiarów zatyczek do uszu. Dzięki temu mamy możliwość znalezienia najlepszego rozmiaru, który będzie właściwie dopasowany, komfortowy i najlepiej spełniający swoją rolę.
Waga
Bardzo często nauszniki o wyższym poziomie tłumienia hałasu mają nieco większe i cięższe nakładki na uszy. Lżejsze nauszniki mogą wydać się wygodniejsze i znacznie ułatwić słyszenie ważnych dźwięków.
Ciśnienie
Stosując zatyczki do uszu odczuwamy ciśnienie, którego poziom różni się w zależności od wielkości kanału słuchowego i materiału oraz rozmiaru wkładki. Stosując nauszniki ochronne, ciśnienie w opasce mocno trzymające miseczki uszne ma ogromne znaczenie dla właściwego tłumienia hałasu.
Temperatura w miejscu pracy
Nauszniki mogą dobrze sprawdzić się w zimnych i wietrznych warunkach pracy.
Miękkość / materiał wykonania
W momencie częstego stosowania wielorazowych ochronników na uszy, ich miękkość może mieć bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
Wartość graniczna, po której przekroczeniu hałas zaczyna być szkodliwy została ustalona na 85 dB. Jest to dopuszczalna norma hałasu dla 8-godzinnego dnia pracy. Pamiętajmy, że pracodawca powinien zadbać o to aby prawidłowo stosować, konserwować i przechowywać ochronniki słuchu i inne akcesoria BHP regulowane przez odpowiednie normy. Jednym z takich akcesoriów jest kask ochronny. O tym, czym się kierować wybierając kask ochronny możecie przeczytać w innym artykule.