10.01.2022
Polar czy softshell – co wybrać dla pracowników?
Odzież robocza sprawdzi się u pracowników, jeśli będzie dobrana zgodnie z jej przeznaczeniem i adekwatnie do warunków panujących na danym stanowisku. Bardzo często dla jednego pracownika potrzebujemy różnych elementów garderoby – w zależności np od panującej pogody i miejsca wykonywania pracy. Z tego powodu wśród pracodawców powtarza się pytanie – polar czy softshell – co wybrać dla pracowników?
Co warto wiedzieć o softshellu?
Softshell jest nieco lżejszą wersją hardshellu. Hardshell natomiast, jak wskazuje nazwa (z jez. ang.: „twarda skorupa”) to odzież, której zadaniem jest ochrona przed bardzo trudnymi warunkami pogodowymi. Mowa tu szczególnie o silnych opadach deszczu i śniegu. Odzież hardshellowa posiada paroprzepuszczalną membranę, która wyróżnia ją od tradycyjnej peleryny przeciwdeszczowej. Dzięki temu wilgoć jest w większym stopniu odprowadzana na zewnątrz.
Pamiętajmy jednak, że odzież membranowa, niezależnie od tego jak duży parametr oddychalności posiada, zawsze będzie stanowić pewną barierę w odprowadzaniu wilgoci, szczególnie podczas intensywnego wysiłku. Dlatego też powstał softshell. Materiał ten jest elastyczny, miękki i posiada wysoki stopień oddychalności. Dodatkowo skutecznie chroni przed opadami o małym natężeniu i przed wiatrem.
Odzież typu softshell składa się z warstwy wewnętrznej, wykonanej z ociepliny przypominającej polar, która stanowi ochronę termiczną i warstwy zewnętrznej wykonanej z elastycznego materiału.
Softshell wykonany z włókien poliestrowych jest łatwy w konserwacji i odporny na brud i zanieczyszczenia. Najczęściej jednak zalecamy stosowanie dedykowanych środków chemicznych. Kurtki softshell sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych – w dni wietrzne i podczas mżawki, a te wyposażone w membranę – również podczas nieco większych opadów.
Softshell – dla kogo?
Zastanawiając się nad wyborem dla pracowników – polar czy softshell, przyjrzyjmy się w jakich warunkach sprawdzą się softshelle.
Kurtki softshellowe polecamy przede wszystkim pracownikom mobilnym, wykonującym prace na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych. Sprawdzą się także podczas prac na wysokości w przypadku silnego wiatru, przed którym będą stanowiły bardzo dobrą ochronę. Softshelle znajdą zastosowanie w pracy, podczas której pracownicy są narażeni na częste ryzyko zaplamienia ubrań roboczych – są odporne na zanieczyszczenia.
Polar – co to za materiał?
Zastanawiając się co wybrać dla pracowników – polar czy softshell, przyjrzyjmy się nieco bliżej polarom.
Polar to dzianina wyprodukowana z tworzyw sztucznych, najczęściej PET (materiał, z którego tworzy się butelki). Bardzo często nazywamy go również sztuczną wełną lub (z języka angielskiego) fleece. Struktura włókien tej dzianiny została stworzona jako odwzorowanie struktury futra niedźwiedzia polarnego. Sprawia to, że gwarantuje doskonałą termoizolację nawet w ciężkich warunkach pogodowych.
Do głównych zalet polaru poza termoizolacją możemy zaliczyć także dobrą oddychalność ( przepuszczalność powietrza) i zdolność do odpychania cząsteczek wody ( hydrofobowość). Dodatkowo dzianina ta jest lekka, szybkoschnąca, wytrzymała, nie przyjmuje zapachów i nie gniecie się. Polar, dzięki swoim właściwościom termicznym, często jest stosowany jako ocieplina do kurtek. Posiada trójwarstwową budowę: warstwa zewnętrzna, pośrednia i wewnętrzna. Każda z tych warstw pełni odrębną rolę – izolowanie ciepła, odprowadzanie wilgoci i pochłanianie potu.
Podobnie jak softshell, polar również jest łatwy w konserwacji i odporny na zanieczyszczenia. Przed rozpoczęciem prania polecamy wywinąć go na drugą stronę (wewnętrzną) i pozasuwać wszystkie zamki błyskawiczne, aby nie naruszyć warstwy zewnętrznej.
Polar roboczy – dla kogo?
Bluzy polarowe polecamy pracownikom, którzy przebywają przez dłuższy czas w chłodniach, halach produkcyjnych i innych pomieszczeniach, w których panuje niska temperatura. Może być świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy często przemieszczają się i podróżują służbowo. Nie gniecie się, więc może służyć do pracy już bezpośrednio po wyjęciu z bagażu. Wadą odzieży polarowej jest brak odporności na wiatr i deszcz.
Zastanawiając co wybrać dla pracowników – polar czy softshell, weźmy pod uwagę warunki, w których dany pracownik będzie wykonywał pracę. Jeśli są Państwo zainteresowani naszą ofertą na polary robocze i softshelle to zachęcamy do kontaktu.