PORADNIKI

Ubrania robocze na zimę

Odzież robocza musi chronić pracownika od czynników związanych stricte ze stanowiskiem pracy, ale również od czynników niezależnych, czyli m.in. od czynników atmosferycznych. W tym poradniku pomożemy ustrukturyzować wiedzę o tym jak dobrać właściwe ubrania robocze zimowe i letnie, czyli na każdą pogodę i porę roku.

 

Ubrania robocze na lato i wiosnę

 

Latem praca w niedostatecznie wentylowanych lub łatwo nagrzewających się pomieszczeniach lub na zewnątrz w bezpośrednim słońcu może powodować duży dyskomfort dla pracownika. Jest kilka istotnych aspektów o których trzeba pamiętać dopasowując odpowiednie ubrania robocze na lato lub do pracy w wysokich temperaturach:

 

1.     Koszulka robocza na lato – warto zadbać, żeby koszulka (t-shirt / polo) odprowadzała wilgoć na zewnątrz i nie robiła się mokra. Tradycyjne koszulki z bawełny są przyjemne i świetnie się sprawdzają na stanowiskach, gdzie panuje relatywnie stała temperatura pokojowa. Przy wyższych temperaturach lub intensywnej pracy mogą robić się mokre i powodować duży dyskomfort. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą koszulki z domieszką lub w 100% poliestrowe. Dodatkowo koszulki tzw. techniczne będą pełnić funkcję bariery przed promieniami UV. Ostatnim elementem jest kwestia apretury lub włókien z jonami srebra – srebro działa bakteriostatycznie hamując rozwój flory bakteryjnej niwelując tym samym nieprzyjemny zapach.

 

2.     Spodnie robocze na lato – spodnie nie powinny być wykonane z tkaniny grubszej niż 245 g/m2. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest tkanina klasy IronStone (mieszanka 65% poliestru i 35% bawełny). Dobór spodni nie musi być podyktowany kwestiami wentylacji – powinna liczyć się wygoda, poziom dopasowania do użytkownika i jego wymagań (wzmocnienia na kolanach, dodatkowe kieszenie, potrójne szwy). Warto zadbać o możliwość odpinania dolnych części nogawek w sytuacji, gdy upał staje się bardzo dokuczliwy. Polecamy spodnie ForceFlex, w których można zastosować opcję odpinanych nogawek.

 

3.     Ochrona głowy i oczu – podczas pracy na zewnątrz koniecznie trzeba zabezpieczyć głowę i oczy przed działaniem słońca. Jest to istotne ze względu na promienie UV, ale również ze względu na możliwość wystąpienia groźnego dla zdrowia udaru. Kompletowanie akcesoriów i ubrań roboczych na lato bezsprzecznie powinno to uwzględniać.

 

4.     Obuwie robocze na lato – obuwie robocze na lato powinno spełniać kilka kryteriów, nie tylko oddychalność. Oczywiście kwestia wentylacji jest niezmiernie ważna, natomiast bezwzględnie należy pamiętać o ochronie palców poprzez dobór obuwia zawodowego z podnoskiem, z podeszwą antyprzebiciową i właściwą stabilizacją pięty.

 

Ubrania robocze zimowe i na jesień

 

Praca w niskich temperaturach dotyczy chłodni oraz pracy na zewnątrz późną jesienią i zimą, gdy temperatury spadają poniżej zera. W tym wypadku należy chronić się przed nagłym wyziębieniem organizmu i zadbać o właściwą izolację termiczną. Komfort pracy również ma znaczenie. Na co zwrócić uwagę wybierając ubrania robocze zimowe?

 

1.     Warstwy – wszyscy znają zasadę ubierania się warstwami. Niezależnie od technologii materiałów z których uszyte są ubrania jest to zasada uniwersalnie prawdziwa, pozwala nie tylko ubrać się stosownie do aktualnych warunków atmosferycznych, ale też tworzy bufory cieplne między warstwami stabilizujące temperaturę wewnątrz.

 

2.     Pierwsza warstwa – klasyczne t-shirty zawsze będą się sprawdzały jako pierwsza warstwa przy ciele, szczególnie dobrej jakości koszulki wykonane ze 100% bawełny, typu Heavy marki PromoStars . Warto natomiast rozważyć alternatywę dla stanowisk szczególnie narażonych na ekspozycję na niskie temperatury i doposażyć pracowników w bieliznę termiczną (np. podkoszulkę termiczną Portwest  lub koszulkę termiczną Brubeck.

 

3.     Druga warstwa – opcji na drugą warstwę ochrony przed chłodem lub mrozem jest kilka. Można rozważyć tradycyjną bluzę roboczą wykonaną z tkaniny IronStone 245 g/m2. Alternatywą są polary robocze o różnej gramaturze (~250-350 g/m2), np. polar roboczy Everest. Ostateczny dobór właściwego rozwiązania zależy od rodzaju wykonywanej pracy.

 

4.     Trzecia warstwa – każdy pracownik pracujący w wymagających warunkach potrzebuje dodatkowej ochrony zewnętrznej. Warto zainwestować w kurtkę, która ochroni przed wiatrem i wilgocią, deszczem lub śniegiem. Kurtka jest jednym z podstawowych ubrań roboczych na zimę. Tu rozwiązaniem może być oczywiście Softshell, ale tkanina z której są wykonane często nie wytrzymuje dłuższej ekspozycji na wodę. Lepiej sprawdza się tkanina typu Beaver, która pokryta jest specjalną apreturą chroniącą materiał przed przemakaniem. Takie rozwiązanie zastosowane jest np. w kurtce TRACKER+.

 

5.     Ochrona głowy i rąk – naturalnie należy zadbać o głowę, przez którą traci się dużo ciepła zimą. Wystarczy ciepła czapka, do tego rękawiczki umożliwiające pracę przy ochronie skóry przed działaniem mrozu. Polecamy szczególnie rękawiczki Singer Ninja Ice NI00.

 

Ubrania robocze na zimę

 

Duży wiatr a dobrze dobrana odzież robocza – ubrania robocze wiatroodporne

 

Stanowiska wyeksponowane na krótkotrwałe lub długotrwałe działanie wiatru wymagają odpowiednich rozwiązań. Wiatr mocno obniża temperaturę, także nawet w ciepłe dni może pojawić się dyskomfort. Jesienią lub zimą wiatr powoduje, że zimno przenika szczególnie głęboko i zagraża utrzymaniu bezpiecznej temperatury ciała. Przykładowo – jeśli na zewnątrz panuje temperatura 10stC, a wiatr wieje z prędkością 30km/h, to odczuwalna temperatura to 6,6stC, natomiast przy temperaturze -10stC i tym samy wietrze, odczuwalna temperatura to już -13stC (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_odczuwalna).

1.     Podobnie jak w przypadku odzieży zimowej należy pamiętać o warstwach. Na pewno przyda się bielizna termiczna, która pomoże utrzymać ciepłotę ciała, potem bluza polarowa lub z tkaniny technicznej.

 

2.     Na zewnętrzną warstwę najbardziej sprawdzi się kurtka typu softshell, która jest praktycznym rozwiązaniem – tkanina jest relatywnie lekka, oddychająca, a jednocześnie wiatroodoporna i – nierzadko – nadaje się na warunki deszczowe. Materiał softshell składa się na ogół z 3 warstw: zewnętrznego poliestru, membrany i wewnętrznego polaru lub dzianiny. Od zewnątrz stosuje się specjalną warstwę impregnującą, dzięki której materiał staje się (przez pewien czas) odporny na działanie wody i zanieczyszczeń.

 

Ubrania robocze przeciwdeszczowe – wysoki poziom opadów (deszcz lub śnieg)

 

Kolejnym aspektem pogodowym który wpływa na komfort pracowników to opady. Praca w dużym deszczu lub śniegu jest uciążliwa, ale też stwarza ryzyko przemoczenia i potencjalnie spadku temperatury ciała. Materiały stosowane w takich warunkach muszą bezwzględnie mieć parametry chroniące tkaninę przez nabraniem wilgoci oraz przed przenikaniem wody w głąb. Dlatego zawsze należy zweryfikować dane techniczne odzieży. Jak właściwie wybrać ubrania robocze przeciwdeszczowe?

 

1.     Kurtka – powinna być pokryta apreturą przeciwdeszczową, splot powinien gwarantować ograniczoną przepuszczalność wilgoci. Warto, żeby kurtka była dłuższa i posiadała kaptur. Biorą pod uwagę warunki atmosferyczne należy pamiętać, że bardzo często jest ograniczona widoczność. Warto zatem wybrać ubrania robocze przeciwdeszczowe, które oprócz parametrów stricte technicznych zagwarantują widoczność (odzież Hi-Vis, czyli o wysokiej widoczności, bardzo często w kolorach jaskrawych – jasno-żółtym lub pomarańczowym z pasami odblaskowymi).

 

2.     Obuwie – nie będzie zaskoczeniem, że obuwie stanowią bardzo istotny element ochrony w przypadku opadów. W środowisku deszczowym na pewno sprawdzą się kalosze, ale również obuwie z impregnacją przeciwdeszczową. W przypadku śniegu warto pamiętać o dodatkowej warstwie ogrzewającej stopę.